До параюриста системи БПД звернувся Максим, житель Київщини, з питанням щодо процедури набуття права власності на нерухоме майно (будинок та прибудинкова земельна ділянка), яке йому ніколи не належало, але в якому він за погодженням місцевої влади проживав спільно з родиною останні десять років.

Максим повідомив, що останній власник будівлі помер у 2012 році, а його рідні п’ятої черги спадкування (племінники) відмовились від права набуття спадщини ще у 2012 році. Інших родичів у колишнього власника не було.

Особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном – протягом п’яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність).

Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом, який чітко визначив, що право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду (ст. 344 ЦК).

Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації (наприклад, земельні ділянки, житлові будівлі тощо).

Умови набуття права власності:

–        добросовісність;

–        відкрите володіння;

–        безперервне володіння;

–        тривале володіння тощо.

Добросовісне володіння припускає, що особа не знала і не повинна була знати, що володіє річчю незаконно. В даному випадку поселення в 2014 року відбулося за згодою місцевої влади і в присутності сусідів за адресою домогосоподарства.

Безперервність володіння означає, що володілець повинен володіти річчю відкрито, без таємниць. Фактом цього на користь Максима І. є те, що він жив з родиною публічно, запрошував сусідів в гості, не приховував підстав проживання, а також оформив на себе всі рахунки з оплати комунальних послуг.

Останні десять років набувач майна жив за вказаною адресою з родиною постійно, не здавав в оренду третім особам і йому не пред´являлися вимоги від правовласника чи спадкоємців щодо  повернення майна у судовому порядку.

На момент звернення до параюриста заявнику було 60 років, середньомісячний розмір його пенсії не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення. Таким чином, він є суб’єктом права на безоплатну вторинну правничу допомогу, та може та може нею скористатися для складення позовної заяви та призначення адвоката чи юриста для представництва своїх інтересів в суді. Параюрист системи БПД Іван Ворона допоміг із направленням Максима  до бюро правничої допомоги Київщини.

Цивільний кодекс України

Закон України Про безоплатну правничу допомогу

Якшо у Вас залишились питання:

✔️телефонуйте 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах  України безкоштовні, контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00)

✔️напишіть у телеграм (кнопка «Отримати консультацію»)

📞 подзвоніть юристу в телеграм       

Для отримання допомоги юриста у складенні заяви до суду, зверніться до найближчого бюро правничої допомоги