Питання щодо перетину кордону чоловіками під час дії воєнного стану дуже актуальне. Відповідно до змін у Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які набули чинності 18 травня 2024 року, військовозобов’язані громадяни України мають оновити свої персональні дані та мати військово-обліковий документ (далі – ВОД).

Як перетнути кордон України з Польщею? Які документи для цього потрібні? З такими питаннями до параюриста системи БПД Північного регіону звернувся Олександр – учасник бойових дій, особа з інвалідністю, який виключений з військового обліку  на підставі рішення ВЛК (непридатний до військової служби).

Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи зазначені в  пункті 2-1 даних Правил.

Під час воєнного стану та проведенні мобілізації, відповідно до пункту 17 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період керівники органів охорони державного кордону або його структурних підрозділів організовують проведення перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років ВОД (ВОД в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

У перетині державного кордону на виїзд з України можуть відмовити чоловікам від 18 до 60 років якщо:

  • у них відсутні ВОД;
  • в Єдиному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів містяться відомості, що особа в розшуку.

Зверніть увагу! У випадку, якщо особа в розшуку, викликається поліція для здійснення адміністративного затримання.

Якщо особа виключена з військового обліку, то уточнювати свої облікові дані не потрібно. Обов’язок оновити свої дані покладається на військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку.

В даний час здійснюється наповнення реєстру військовозобов’язаних осіб, чоловіка може зупинити ТЦК та СП і при перевірці ВОД виявиться, що його дані «не підтягнулись», далі адміністративне затримання для уточнення всіх даних. Тому, потрібно уточнити свої дані та переконатись, що в реєстрі є інформації, що ви визнані непридатним та були виключені з військового обліку. 

Першим кроком, який зробив параюрист, була допомога в  реєстрації в електронному кабінеті військовозобов’язаного у застосунку «Резерв+». 

Після отримання ВОД з «Резерв+» параюрист порадив зібрати необхідні документи для перетину кордону: 

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • посвідчення особи з інвалідністю, висновок ВЛК, відповідно до якого Олександр визнаний непридатним до служби із виключенням з військового обліку. У ВОД обов’язково мають бути записи: про визнання непридатним; відмітка про виключення з обліку. 

Додатково, щоб не було зайвих питань в прикордонної служби, Олександр звернувся в ТЦК та СП, де йому в військовому квитку проставили QR-код.

Параюрист також порекомендував заздалегідь проконсультуватися з прикордонниками на конкретному пункті пропуску, щоб уникнути будь-яких непорозумінь чи затримок під час перетину кордону (гаряча лінія Державної прикордонної служби України 1598) .

 

Закон України № 3543-XII від 21 жовтня 1993 року (редакція від 18.05.2024) «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 

Постанова Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (редакція від 18.05.2024) Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України 

Постанова Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

Залишилися питання?   

  • ️телефонуйте 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах  України безкоштовні, контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00)                                     
  • ️напишіть у телеграм (кнопка «Отримати консультацію»)                                        
  • 📞 подзвоніть юристу в телеграм

Для отримання допомоги юриста у складенні заяви до суду, зверніться до найближчого бюро правничої допомоги