До параюристки системи БПД Житомирщини звернулась Світлана з питанням щодо стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини з інвалідністю з батька. Від спільного шлюбу у них є син, який відповідно до Довідки МСЕК є інвалідом з дитинства та йому було встановлено 1 групу інвалідності. Батько позбавлений батьківських прав.

Рішенням суду їх сина було визнано недієздатним та встановлено над ним опіку і призначено опікуном матір. Син проживає з Світланою та перебуває на її повному утриманні. Єдиним доходом сім’ї є соціальна допомога. У зв’язку з цим Світлана з сином опинились у скрутному матеріальному становищі.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.27 Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права дитини, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку.

Відповідно до ч.1 ст.190 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – з дня подання такої заяви.

Відповідно до ст.198 СК України батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку допомогу’ надавати.

Оскільки, батько є фізично здоровою, працездатною особою, працевлаштований, інших неповнолітніх чи повнолітніх непрацездатних дітей на утриманні не має, забезпечений нерухомим майном, аліменти нікому не сплачує. Отже, батько має можливість надавати грошову допомогу на утримання сина на весь час його непрацездатності.

Параюристка порадила зібрати документи, які потрібно додати до позовної заяви:

–        копії паспорта та РНОКПП;

–        копії паспорта, довідки про реєстрацію місця проживання та РНОКПП  сина;

–        копії рішення суду про розірвання шлюбу та позбавлення батьківських прав;

–        копія довідки МСЕК

–        копія рішення суду про визнання дитини недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна;

–        довідка про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб;

–        копія посвідчення опікуна;

–        копії чеків на придбання ліків, спеціального харчування та засобів  гігієни.

Залишилися питання?

✔️телефонуйте 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах  України безкоштовні, контактний центр працює в будні з 8:00 до 18:00)

✔️напишіть у телеграм https://legalaid.gov.ua/chat (кнопка «Отримати консультацію»)

📞 подзвоніть юристу в телеграм https://legalaid.gov.ua/telegram_call/