Серед параюристів системи БПД є багато професійних юристів. Неллі Побіянська, приватний нотаріус Ватутінського міського нотаріального округу. підготувала консультацію на тему: «Нотаріальна таємниця».

На мій погляд, найбільшим багатством нотаріальної контори є не печатка чи бланки, а архів. адже люди звертаються за оформленням найціннішого: майна, бізнесу. І для багатьох людей саме майнові питання є куди більш інтимними, ніж подробиці сімейного життя. І, певно, кожен нотаріус хоч раз зустрічався на практиці з інтересом сторонніх осіб саме до цієї сторони життя своїх клієнтів.

Нотаріус попереджає і застерігає про права і наслідки укладеного правочину, він є хранителем документів, а також зберігає в таємниці сам факт підписання документів.

Проте є випадки, коли нотаріус може відкрити (або зобов’язаний) таємницю вчинення нотаріальної дії.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про нотаріат» (далі — Закон) нотаріальна таємниця — сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов’язки тощо. Саме за порушення ч. 1 ст. 8 Закону згідно з п. «ж» ч. 2 ст. 12 Закону може бути анульовано свідоцтво про право заняття нотаріальною діяльністю. Що в свою чергу може стати підставою для звернення до суду зацікавлених осіб з цивільним позовом до особи, винної у розкритті таємниці вчинення нотаріальних дій для стягнення завданої шкоди, як моральної, так і матеріальної.

Збереженню нотаріальної таємниці держава надає неабияке значення, про що свідчить зміст ст. 8-1 Закону, а саме:

Будь-яке втручання в діяльність нотаріуса, зокрема з метою перешкоджання виконанню ним своїх обов’язків або спонукання до вчинення ним неправомірних дій, у тому числі вимагання від нього, його помічника, інших працівників, які знаходяться у трудових відносинах з нотаріусом, відомостей, що становлять нотаріальну таємницю, забороняється і тягне за собою відповідальність відповідно до законодавства.

Обов’язок зберігати таємницю вчинення нотаріальних дій не поширюється на нотаріуса як на реєстратора.

Нотаріус не має права давати свідчення в якості свідка щодо відомостей, які становлять нотаріальну таємницю, крім випадків, коли цього вимагають особи, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії.

Згідно з ухвалою суду нотаріуса можуть зобов’язати надати для огляду суду нотаріально посвідчені документи, та документи на підставі яких вони посвідчувались. Нотаріус не має право відкривати документи ЖОДНИМ стороннім особам.

У разі залучення нотаріуса, як свідка у цивільному процесі згідно зі ст. 70 Цивільного процесуального кодексу України нотаріуси не можуть бути допитані як свідки, як особи, які за законом зобов’язані зберігати в таємниці відомості, що були довірені їм у зв’язку з їхнім службовим чи професійним становищем.

Відповідно до ст. 66 Кодексу адміністративного судочинства України і ст. 65 Кримінального процесуального кодексу України теж забороняють допитувати нотаріуса як свідка. Але ця стаття не звільняє від вимоги надання письмових довідок чи копій документів у разі направлення відповідного запиту в порядку ст. 8 Закону.

 

Законодавство:

Закон України «Про нотаріат» від 2 вересня 1993 року № 3425-XII (редакція від 01.01.2024)

Наказ Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (редакція від 30.09.2023) Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України