Що таке домашнє насильство, його прояви та алгоритм дій постраждалої особи консультує параюрист Вікторія Мельничук.

Домашнє насильство, відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Що робити у разі домашнього насильства?

  1. По-перше, треба «забарикадуватися» від кривдника, найкращий спосіб – це втеча. У будь-якому разі потрібно заздалегідь знайти місце, де ви зможете безпечно переночувати, а також підготувати оригінали або копії важливих документів і речі першої необхідності. Якщо немає можливості втекти з дому, зачиніться у кімнаті.
  2. По-друге, одразу дзвоніть у поліцію за номером «102». За наявності підстав, поліція, приїхавши на виклик, складе протокол про адміністративне правопорушення, може затримати кривдника, або застосувати терміновий заборонний припис.
      •     Терміновий заборонний припис – виноситься кривднику у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.
      •     Обмежувальний припис – це одне або кілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладання на нього обов’язків, спрямованих на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис виноситься судом строком від 1 до 6 місяців.
  3. По-третє, якщо кривдник наніс вам чи дитині тілесні ушкодження, зателефонуйте до швидкої (103) або зверніться до лікарні та обов’язково вказуйте, що отримали травми у результаті домашнього насильства. До здійснення медичного обстеження краще не змивати ніяких слідів з тіла та одягу. Обов’язково пройдіть судово-медичну експертизу з метою фіксування та визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, яку долучать до справи як доказ. Складений поліцією протокол про адміністративне правопорушення разом із заявою та матеріалами, надсилається до суду. І вже суд вирішує, чи притягнути кривдника до відповідальності, чи ні.
  4. І останній, але не менш важливий крок, це отримання допомоги, як психологічної так і правової. Щодо психологічної допомоги, то існує державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству за номером 15-47, він працює цілодобово.

Якщо ви потребуєте вирішення юридичних питань, то скористайтесь своїм законним правом на безоплатну вторинну правничу допомогу.

 

Законодавство:

Закон України № 2229-VIII, прийнятий 07.12.2017 року (редакція від 31.12.2023) «Про запобігання та протидію домашньому насильству»

Кримінальний кодекс України (Стаття 126-1)

Кодекс України про адміністративні правопорушення (Стаття 173-2)